aileniz için internet kuralları


internet kullanımının yaygınlaşmasıyla anında istediğimiz bilgiye ulaşabiliyor, dünyanin öbür ucunda olsalar bile sevdiklerimizle anında görüşebiliyor, dosya, resim, videolarımızı paylaşabiliyoruz.
herkesin ulaşabildiği bazı uygun olmayan sitelere çocuğunuz da rahatlıkla girebilir. güvenlik sorununun aileniz için bir tehdit olusturmasını engellemek için ‘internet kuralları’ koymanızda fayda var…

  • kişisel bilgilerinizi asla tanımadığınız kişilerle paylaşmayın, girdiğiniz sitelerde, yazışmalarda kullanmayın. adres, telefon, doğum tarihi, okul ismi, hesap numaraları gibi bilgileri paylaşırken çok dikkat etmelisiniz…
  • girdiği siteleri takip edin. siteye nasıl girildiğini bilmiyorsanız size göstermesini isteyin. sitede yaş sınırı veya engelleme opsiyonu varsa aktif hale getirin.
  • tanımadığı kimselerle internet üzerinden birebir kontak kurmasına karşı çıkın, bir buluşma ayarlandıysa ve onaylıyorsanız, tüm detaylardan haberiniz olsun.
  • internet üzerindeki forumlardan veya mailllerden, aykırı fikirler, tehdit edici, rahatsız edici yazılar gelirse asla cevap vermemesini söyleyin. girdiği sitelerde mail adresini çok gerekmedikçe paylaşmaması gerektiğini açıklayın.
  • internet üzerinden tanışabileceği kişilerle ilgili onu uyarın. yazışmalarda kişiyi göremeyecegi için, okuduğu herşeye inanmaması gerektiğini anlatın.                                                     
  • bizim başımıza gelmez demeyin! siz kontrolü elinizde tutun, çocuğunuza güvenmeniz güzel fakat dış etkenleri sürekli kontrol edemeyeceğinizi kabul edin.
  • çocuğunuzun yaşı küçükse ve endişeleniyorsanız, bilgisayarı hepinizin kullanabileceği ortamda bulundurun. hatta siz yanında değilken internete girmesini onaylamayın.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir