Akıl Oyunları

Akıl Oyunları; Oyunla zeka gelişir mi? Evet, elbette!
öncelikle belirteyim, bu öylesine yazılmış bir blog yazısı değil. isterim ki bunu okuyan anne babaların aklının bir köşesine zeka oyunlarının önemi yer etsin ve buna imkan sağlayan akıl oyunları eğitim kurumuyla tanışsınlar.
zeka ve akıl, çocuğun doğduğu andan itibaren faydalandığı yeteneklerin başında geliyor. bu yeteneklerin gelişimini desteklemek, zeka oyunlarını eğitimlerinin bir parçası olarak görmek demek. örneğin bir araştırma* yapılmış; düşük eğitim seviyeli ailelerin, ilkokul çağındaki çocukları haftada 2 gün 75 dakika farklı oyunlarla tanıştırılmış. araştırma başlangıcında iq’ları 90 civarı olan çocukların, 8 hafta sonunda iq seviyeleri 13 puan artmış. yani o 20 saat, hiç de boşa geçmemiş!
 
zeka oyunları aslında çok geniş bir kavram; strateji için satranç, mantık için sudoku, mekanik için tangram en bilinenler. yıllardır zeka oyunları yayınları ve etkinlikleriyle ülkemizde öncülük yapan Türk Beyin Takımı(tbt) düzenledikleri çocuk zeka atölyeleri ile ebeveynlerin arayışına cevap vermeyi hedefliyor. çocuklara eğlenceli yöntemlerle matematiği sevdirmek, tbt’nin öncelikli hedeflerinden. 5-15yaş arasına hitap eden atölyelerde; çocuklar için sudoku, renklerle sudoku, matematiği sevdireceğini düşündüğüm kendoku sudoku, akıl oyunları, strateji oyunları, işlem oyunları, 3boyutlu oyunlar,vb. başlıklar bireysel ve takım halinde çalışmalarla öğretilecek.
 
atölyeler merkezin Beşiktaş Balmumcu’daki ofislerinde gerçekleşiyor. çok keyifli bir mekan, bahçeye açılan bir ofisleri var. ben ve blogger arkadaşlarım kendileriyle tanışmak için gittiğimiz buluşmada eğlenceli saatler geçirdik. kuru kuru sohbet yerine oyunları bizzat oynadık ve gerçekten çok keyif aldık. 
 
Akıl Oyunları’nın mantık&matematik oyunları dergisi ise neredeyse 10 yıldır çıkıyor ve ülkemizde bu kadar uzun süre yayınlanan tek zeka oyunları dergisi. Ayrıca 5-9 yaş için yayınlar hazırlıyor. Bu kitaplar sayesinde 5 yaşındaki çocuklar sudoku çözebiliyor! Ben en çok bu kitapları sevdim, minik eller için küçük boyda hazırlanmış, kolaydan zora 30’ar sayfalık, kaliteli baskılı ve renkli kitaplar. sudoku, renklerle sudoku, şekillerle sudoku, kendoku, zincir sudoku, vb.
 
çocuk olsaydım; bir-bu dergilere bayılırdım, iki-bu atölyelerde çok eğlenirdim! benden söylemesi.
 
*Dr.Silvia Bunge ve ekibinin “13$ chritmas gifts=13point gain in kids’ ıq” isimli çalışması.
ilgili web adresleri;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir