çocuğunuz internetle ne zaman tanışmalı?


internete bağlanmanın kolaylaşması ve bilgisayar öğretiminin anaokullarına kadar inmesiyle, internet kullanıcıları arasında en hızlı büyüyen grubu, okul öncesi çocuklar oluşturmakta…

artık okullarda internet bağlantısı oldukça yaygın ve dolayısıyla çocuğunuz okulda yaptıklarını evde de uygulamak isteyecektir. uzmanlar cocugun 9-10 yaşlarına gelmeden internette yalnız bırakılmasını tavsiye etmiyorlar. sitelerin çoğunda görülen reklamlar, farketmeden tıklanarak açılan ‘adult site’ler, yine tıklandığında pc’nize yüklenen reklam programları… bunların hepsi çocuğunuz ve bilgisayarınız için tehdit oluşturur.

örneğin arama motoruna lego kelimesini leg olarak yanlış yazdığını varsayın… karşısına pek cok adult site çıkabilir. siz fark etmeyebilirsiniz ya da açıklamakta zorlanabilirsiniz, daha kötüsü hiç fark etmeyebilirsiniz. interneti kullanırken yalnız bırakmayın, yabancılarla iletişim kurmaması gerektiğini çok net bir şekilde anlatın. internette dolaşırken tamamen sizin gözetiminizde olsun. yanında sürekli durmasanız bile ekranı görebileceğiniz bir yerde oturun. birlikte oturarak gezebilirsiniz ya da önceden seçtiğiniz adresleri verin, yalnızca onlari gezmek kuralıyla onu yalnız bırakabilirsiniz.

10-12 yaşından büyük çocuklar için ise kişisel bilgilerini asla paylaşmamaları gerektiğini anlatın, girdiği siteleri takip edin, kontrolu bırakmayın. kendine ait posta adresi olacaktır, şifresini birlikte seçin. facebook gibi paylaşım siteleri için henüz erkendir, fakat eninde sonunda arkadaşlarından etkilerek girmek isteyeceği için, en iyisi birlikte bir hesap oluşturun ve sık sık sayfasını ziyaret edin. bütün bunları yaparken çocuğunuzun da kendi sosyal çevresi olduğunu unutmayın ve saygı gösterin, zararlı görmedikçe müdahale etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir