facebook zaman tüneli


facebook’un ilk olarak eylül ayında duyurduğu ‘zaman tüneli‘ (ing.timeline) ana sayfa tercihi, şu ana kadar kullanıcıların tercihine bırakılmıştı. şimdi ise tüm kullanıcılar mecburi olarak zaman tüneli uygulamasına geçiyor ve yeni sayfayla yüzyüze gelindiğinde çoğu kimse önce bir süre bocalıyor.

facebook zaman tüneli nedir?
zaman tünelinde, isminden anlayacağınız gibi, profil sayfanızın geçmişini de görebilir ve/veya istediğiniz iletileri, fotoğrafları geçmiş günlere yerleştirebilirsiniz. sayfanızda doğum yılınızdan bu güne kadar gelen bir zaman çubuğu görünecek. oradan bir tarih seçerek (örneğin; evlilik yıldönümünüz) fotoğraf ekleyip, etiketleyebilirsiniz. istediğiniz duyurularınızı ön plana çıkarabilir, istediklerinizi kaldırabilirsiniz. başka bir deyişle, isterseniz daha önce facebook’ta yer vermediğiniz tüm anılarınızı, zaman boşluklarına yerleştirebilirsiniz.
zaman tüneli android platfomda da aktif.

 

zaman tüneline geçiş
  • zaman tüneline geçtiğinizde, sayfanız son haliyle yayınlanmadan önce 7 gün süreniz var. bu süre zarfında sayfanızı hazırlayabilir istediğiniz an geçiş yapabilirsiniz.
  • uygulamanın en ilgi çeken kısmı kapak fotoğrafı. profil fotoğrafınızın yanı sıra, arzu ettiğiniz bir görseli kapak fotoğrafı yapabilirsiniz. bu görsel sayfanızın üstünde yer alacak, tıpkı kişisel blogunuz gibi… isterseniz fcover photos.com gibi adreslerden görsel seçebilirsiniz.
  • kapak fotoğrafının hemen altında, yine sizin tercih ettiğiniz kişisel bilgileriniz, beğenileriniz, fotoğraflarınız, arkadaşlarınız, vb kutucuklar yer alıyor.
  • bir yenilik de gizlilik ayarlarına var. önceden gönderilerinizin tümü için tek bir güvenlik seçeneği vardı, ‘anasayfamı yalnız arkadaşlarım görsün’ gibi. zaman tünelinde ise sayfanıza yeni bir gönderi yaptığınızda -ki bu ister fotoğraf, ister video, ister anlık paylaşımınız olsun- bunu kimlerin göreceğine o an karar verebiliyorsunuz. her bir gönderi için, o an istediğiniz seçenekten bunu basitçe yapıyorsunuz.

lütfen dikkat, ‘zaman tünelinden nasıl çıkarım’ yazılarına kanmayın!
zaman tüneli, facebook’un yaptığı her yenilik gibi çok eleştiriliyor. yeni uygulamayı beğenmeyenlerin sayısı beğenenlerden çok fazla. bu durum bazı uyanık yazılımcıları hareket geçirdi ve hergün ‘zaman tünelinden nasıl çıkarım / zaman tüneli nasıl iptal edilir’ gibi yazılar paylaşılıyor internette. bu linklere kanmayın, çünkü bunlar kişisel bilgilerinizi ele geçirmek ve kullanmak amacıyla yapılan girişimler.

üzgünüm, zaman tünelinden geriye dönüş artık mümkün değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir