GDO : geri dönüşü olmaz!

endişemiz büyük… geneteği değiştirilmiş her türlü gıdadan çocuklarımızı nasıl koruyacağız? gıdalardaki GDO’nun kanunen yasaklanması gerekmez mi, yasadaki esnekliklerin bir an  önce halledilmesini istemez misiniz? GreenPeace’in duyurusunu aynen paylaşıyorum;

Greenpeace

Merhaba,

Sana çok önemli bir haber vermek için yazıyorum. Bugün, hepimizin geleceğini yakından ilgilendiren bir kampanya başlattık: GDO’nun Geri Dönüşü Olmaz. Kapımıza dayanan GDO tehlikesine karşı bir kez daha harekete geçiyoruz!

Peki nedir bu kapımıza dayanan tehlike? Anlatayım: Mersin Limanı’nda yakalanan pirincin genetiği değiştirilmiş (GD) olduğu İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından kanıtlandı. Bu demek oluyor ki, hem bakanların hem de ABD büyükelçilik yetkililerinin bu skandal boyunca yaptıkları açıklamalar, doğru değilmiş. Artık boş sözlere karnımız tok. GDO konusundaki açıkların yasayla kapatılmasını isteyelim. Sen de bugün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e ‘Geri Dönüşü Olmaz’ der misin?

Bu kampanya, ülkemizin GDO’yla verdiği sınavda çok kritik bir dönüm noktası. Çünkü yaşadığımız pirinç skandalını önlemekte yetersiz kalan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, GDO yasalarını “bulaşıklık toleransı” bahanesiyle esnetmeye çalışıyor. Tabii ABD’nin baskısıyla! GDO toleransı konusunda AB ile mevzuatımız farklıymış gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Bakanlık kendi denetim yetersizliğini yasalarda değişiklik yaparak örtbas etmeye çalışıyor.

Böyle bir değişiklik, yasalarımızın AB mevzuatlarıyla olan uyumunu bozar. Şu an yapılması gereken yasanın esnetilmesi değil, tam tersine daha sıkı hale getirilmesi ve GDO’ların tamamıyla yasaklanması. Sen de “Geri Dönüşü Olmaz” kampanyamıza katıl ve Mehdi Eker’e GDO’suz bir gelecek istediğini hemen söyle.

Bu skandalı neresinden tutarsan tut, altından başka fiyaskolar ortaya çıkıyor. Mesela… Bu yaşadığımız durum, dünyada bir ilk. Test edilen pirinç örneklerinde hem Amerika’da üretilen LL601, hem de Çin’de üretilen BT63 kodlu GD pirinçlere rastlandı. Aynı pirinç örneğinde bu iki GDO çeşidinin bir arada olması daha önce hiç görülmemişti. Ayrıca bu skandal, uluslararası bir boyut da taşıyor. Greenpeace Meksika, Avrupa ve Çin ofisleri başta olmak üzere uluslararası düzeyde harekete geçti.

Geçen yıl “Yemezler” kampanyamıza 400 bine yakın insan katılmıştı. Böylece gıda amaçlı GDO başvurularının geri çekilmesini sağladık. Şimdi lütfen sen de bize katıl. Bakan Mehdi Eker’e “Geri Dönüşü Olmaz” diyelim ve GDO’yu soframızdan uzak tutmaya devam edelim. Sinsice soframıza girmeye çalışan GDO’nun önünü hep birlikte keselim.

“Bulaşma” adı altında GDO konusunu esnetmeye çalışan yasa tasarısının geri çekilmesini ve gıdadaki GDO’ların hemen kanunla yasaklanmasını ancak senin desteğinle sağlayabiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Tarık Nejat Dinç
Tarım Kampanyası Sorumlusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir