google arama sonuçları başınızı ağrıtmasın

blog başlığımda “anne babanın teknoloji ile imtahanı” diyorum ya, tam da öyle bir olay geldi başıma. google aramalarında yaptığım bir dikkatsizliğim başımızı ağrıtıyor bir süredir.

olay aslında o kadar basit ki; bozulan bulaşık makinamı tamir ettirmek için servis bulmak istedim ve google’a ‘Arçelik teknik servis’ yazdım. karşıma ilk çıkan 444’lü numarayı hiç sorgulamadan aradım ve ertesi gün tamirciler geldiler. baya tuzlu bir masraf çıkardılar, ama 2 yıl servis garantisi de olduğunu söyleyince kabul ettik. buraya kadar her şey normal.

gel gör ki, “tamir”in kendisi bir türlü gerçekleşemedi. makinamız gitti,-geldi, takrar gitti tekrar geldi, yok ‘parça uymadı’ dendi, yok ‘ilk defa böylesiyle karşılaşıyoruz’ dendi. yok. bir türlü çalışmıyor makina ve günler değil, haftalar geçiyor artık. elde bulaşık yıkamayı geçtim, iletişim kuramamaktan sinirlerimiz de yıpranıyor bir yandan.

dün yine kendi kendime söylenirken, bir anda aklıma dank etti: bu olay gerçekten Arçelik’le yaşanmış olsaydı, çoktan yeni bir makina bile vermişlerdi bu kadar mağduriyetin üstüne, dedim eşime. Ve bu sefer google’dan Arçelik web sitesini açarak müşteri servisiyle görüştüm.

ben bir yandan olayı anlatırken, bilgisayarda kaydıma ulaşamadığı anda anlamış görevli işin iç yüzünü. ‘servisi internetten mi buldunuz İpek Hanım?’ dedi. çok oluyormuş, arama motorlarında, web sitelerinde marka isimlerini kullanarak ‘yetkili’ olduğunu iddia eden küçük şirketler… “444lü numara ve karşımda logolu kıyafetler içinde yetkililer görünce hiç sorgulamadım” dedim. 

sonuç; ben tüketici olarak hukuki yoldan hakkımı arayacağım. Arçelik firması da şikayetimi değerlendirdiklerini, incelemeden sonra hukuki işlem başlatacaklarını belirtti. twitter’dan mesajlarımı takip ederek bana ulaştıklarını da belirtmek isterim, sosyal medyayı etkin kullanamayan firmalara kapak olsun. :)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir