gps ne, gprs ne?

en sancılı kısaltmaları bugün burda çözüyoruz hanımlar ve kabul etmeseler de beyler!..

GPS ne? 
harfleri açınca kendiliğinden çıkıyor zaten; global positioning system yani küresel yer belirleme sistemi. bu sistem düzenli olarak kodlanmış bilgileri uyduya yollar, uydularla sinyalin dünyadaki merkezini ölçer vesaire, buraları geçiyorum, sonuç; 

bir gps alıcısı, yeryüzünde nerede olduğunuzu, 24saat/365gün kesin olarak bilir.

uydu sinyalleri fiziksel engellerle kesilmediği sürece, yerinizi, yönünüzü, gideceğiniz yeri mimleyebilirsiniz. geçtiğiniz yerleri kaydedebilirsiniz. okyanusun ortasında bile olsanız tam bulunduğunuz noktayı bilirsiniz. tahmin edeceğiniz üzere bu sebeple sayısız kullanım alanı vardır.

GPRS ne? 
açılımı general packet radio servis. türkçede paket tabanlı servis hizmeti ve benzeri tamlamalarla geçiyor ama zaten ingilizcesini

kullanıyoruz(!) gprs, gsm* teknolojisi üzerinde bağlantının sürekliliğini sağlar. bu ne demektir; cep telefonlarından,

bilgisayarlardan internete bağlanabilminiz demektir, aynı şekilde telefon-bilgisayar arasındaki ağ iletişimi de gprs sayesinde olur.

GPS VE GPRS’in aynı cümle içinde kullanımı;

Araç takip sistemleri; GPRS teknolojisini bilgisayarlara konumlarını bildirmek için kullanırlar. GPS ile uydudan aldıkları verileri; GPRS kullanarak sunuculara iletirler.

yeri gelmişken;

GSM ?
global system for mobile communications yani küresel mobil iletişim sistemi.90larda geliştirilen cep telefonu iletişim protokolüdür, mobil sağlayıcılar arasına bir standart getirmiştir.(80’lerde farklı ve birbiriyle uyumsuz sistemler mevcuttu) standartın sağlanmasıyla şebekeler arası bağlantılar, uluslararası görüşmeler vs mümkün oldu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir