iCloud nedir?

sohbet ettiğiniz kişiye cüzdanınızdan fotoğraf gösterme dönemi çoook eskilerde kaldı!

fotoğraf, video ve müziklerinize, kısacası kişisel arşivinize her yerden erişebilmek istemez miydiniz? işte bulutlar bunu mümkün kılıyor!

iCloud nedir?

bir kaç ay öncesinde Apple duyurmuştu iCloud hizmetini. Mac kullanıcıları, tüm dosyalarına ve tercihlerine her türlü apple ürününden ulaşabilecekti. popülerliği hızla artan bu uygulamaya Microsoft’tan karşılık gecikmedi ve artık windows ve linux kullanan tüm pc sahipleri aynı bilişimden faydalanabiliyor.

windows7 ve google chrome kullanıyorsanız, bulut bilişim yani cloud computing sayesinde  android sistemli cep telefonunuz ile kullandığınız bilgisayardaki yer imlerini senkronize edebilirsiniz.

ben burda teknik ayrıntılara girmeyeceğim, hizmetin biz anne babaları ilgilendiren kısmına gelelim; fotoğraf ve videolar! siz de eşim ve ben gibi, eş dost ziyaretine giderken yanınızda taşınabilir hard disk ya da usb bellek taşıyanlardansanız, size güzel haberlerim var. kendi bulut sunucunuzu oluşturarak dosyalarınızı paylaşabilir, hatta kendi masaüstünüzü oluşturabilirsiniz. bulutlar web tarayıcısı içinde çalıştıkları için, kişisel bilgisayarınızdan bağımsız olarak internete nereden ve hangi aygıttan bağlanıyor olursanız olun arzu ettiğiniz içeriğe ulaşabilirsiniz. tanımladığınız tüm e-posta hesaplarınızı bilgisayarınıza ve telefonunuza aktarabilir, aynı şekilde telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları bulut sunucunuza da kopyalayabilirsiniz. isterseniz bu içerikleri anında facebook, twitter, flickr gibi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilirsiniz.

gmail, hotmail, yahoo gibi yaygın hizmetlerden faydalanıyorsanız bulut bilişime zaten aşinasınız demektir. başlangıç için public cloud olarak adlandırılan, internet üzerinden herkesin erişebildiği bilişim sizin için yeterli olacaktır, arzu ederseniz güvenlik duvarıyla korunan, yalnızca yetkiliye açık olan private colud hizmeti kullanabilirsiniz. comunity cloud ise gruplara hizmet veren bulut yapısıdır.

basitçe giriş yapmak isterseniz size Tonido‘yu (www.tonido.com) öneririm. yönlendirmeleri takip ederek sisteme kolayca alışabilirsiniz. ücretsiz olan bu hizmetin aslında yaptığı, bilgisayarınızda bulunan ve sizin seçtiğiniz verileri bulut üzerinden internette paylaşıma açmak.
yine ücretsiz, internet üzerinde 2gb alana sahip olmak isterseniz, çevrim içi depolama için Dropbox (www.dropbox.com) da oldukça pratik ve popüler.

bugün güvenlik takıntılı NASA bile bulut bilişimden faydalanıyor, siz neden bulutlara geçmeyesiniz?

haydi o fotoğrafları bulutlara yükleyin ve benimle de paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir