mini mini usb’ler, haydi okula!

ben lisedeyken bir tatil dönüşünde, emektar kara tahtamızın beyaz tahta ile değiştirilmesinin şokunu yaşamıştık. bu olay olup haftalarca konuşulmuştu, öğretmenler kalemlerini yanlarında taşıyorlardı, kendi imkanlarıyla renkli kalemler alan öğretmenlerin dersleri daha bir ‘havalı’ geçiyordu.
usb flash drive’lar

şu an okulların çoğunda akıllı tahtalar var… çevremden biliyorum, çeşit çeşit imajlardaki usb’lerini boyunlarında taşıyor, tahtadan yazılanları kaydediyorlar. ödevler mail yoluyla gönderiliyor, bazı sınavlar online yapılıyor, velilerle iletişim ve çocuğun genel durumu yine online paylaşılıyor, vb. tabletli eğitim uzak değil, pilot eğitime çoktan geçildiğini burada yazmıştım.

ilkokulda kendi ağırlığınca çanta taşıyan yaşıtlarım gibi, benim de skolyoz olmuşluğum var. kitap okumayı konudan tamamen ayrı tutarak diyebilirim ki, eğitim ve teknonolojinin içiçe geçmesi kaçınılmazdır ve bence iyi birşeydir.

bilkom‘un ‘dijital eğitim’ kitapçığında geçen bir yazıyı paylaşmak istedim;
dev eğitim kütüphanesi olarak iTunes U

“iBooks ve iCloud gibi öğrenci dostu uygulamalarla uyum içerisinde çalışan iTunes U sayesinde, öğretmenlerin sunduğu müfredat öğrenciler tarafından kolayca takip ediliyor. örneğin, iBooks’taki yeni kitaplara doğrudan bu uygulama içerisinden erişmek mümkün. yine iBooks üzerinde alınan notlar, iTunes U üzerinde birleştirilerek kolay inceleme imkanı sunuyor. eğer öğrencinin yapması gereken ödevde bir video bölümü varsa, tek dokunuşla videonun ilgili anına geçiş yapılıyor. iTunes U; dökümanları, notları, önemli noktaları ve sık kullanılanları birden fazla cihaz arasında senkronize ve güncel tutuyor.
iTunes U, Apple tarafından erişim hakkı verildikten sonra programa kabul edilen üniversitelerce tescil edilen, akademisyenlerce hazırlanan ders içeriklerinin, uluslararası platformda yayınlandığı bir e-içerik paylaşım olarak hizmet veriyor. bugün, 1000’in üzerinde uluslararası kabul görmüş üniversite, bu platform üzerinden yayın yapıyor. Türkiye’den de yayınları takip etmek mümkün. Apple’in ülkemizdeki üniversitelere de yakın zamanda yayın hakkı sunması bekleniyor.”

yarın okullar açılıyor ve 17 milyon öğrenci yeni bir yıla başlıyor; bu demektir ki aile büyükleriyle, öğretmeniyle, eğitimcisiyle yaklaşık 20 milyon kişi bu hafta bir heyecan yaşıyor. üstelik bunların içinde 4+4+4 bebeleri de var. yeni sistem neler getirecek zamanla göreceğiz… 5,5 yaşındaki çocuklarımıza şunun söyleneceğini bilmek bile ürpertiyor insanı; 

hepinize iyi dersler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir