www nedir?

world wide web (web)

internetin kullanımının popüler olmasını sağlayan şüphesiz www kavramıdır ve web internetin en çok kullanılan alanıdır. web, içinde metinler, sesler, resimler, videolar barındıran internet sitelerinin bağlı olduğu bir network’tür.

bu iş için geliştirilmiş özel yazılımlar sayesinde (web tasarım yazılımları) bilgisayarlardaki her türlü belge, internette görülebilecek sayfalar halinde düzenlenebilir. düzenlendikten sonra, bu sayfalar, herkesin ulaşabileceği bilgisayarların, yani internete sürekli bağlı olan web sunucularına yüklenir ve bunlara bir adres atanır.

tüm dünyada firmalar, kuruluşlar, resmi veya özel kurumlar, yayıncılar, bu işi hobi veya zevk olarak yapan veya sadece başkalarına yardımcı olmak isteyen amatörler, web sayfaları düzenleyip bunları bir web sunucusu üzerinden yayınlıyor. internette bir sayfalık amatör sitelerden on binlerce sayfalık mega sitelere kadar, milyonlarca web sitesi bulunuyor.

her sitenin, her bir sunucunun bir “web adresi” var. internete bağlandığınızda, web sayfalarını görüntülemeye yarayan, web tarayıcı(web browser) adını verdiğimiz yazılımlara, görüntülemek istediğimiz web adreslerini yazıp o sayfalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir