Çocukla Yüksek Hızlı Tren Yolculuğu

yüksek hızlı trenTrenleri çok seven bir oğlum var. Evimiz Kadıköy’de Haydarpaşa’ya çok yakın olmasına rağmen, çocuk doğduğundan beri memlekette istasyonların, rayların, trenlerin başına gelmeyen kalmadı ve çocuğumuz bir trene binemedi.(4,5yaş) Yüksek Hızlı Tren İstanbul-Ankara hattı açıldığından beri vakit kolluyordum, en sonunda geçen gün tren ile bir mini tur yaptık. Benzer bir turu yapmak isteyen olabilir diye ayrıntılara geçeyim.

Çocukla Yüksek Hızlı Tren Yolculuğu

YHT hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimden web sayfasından faydalandım.  tcdd.gov.tr adresinde saatler, tarifeler, ücretler mevcut. Ben tüm alışverişlerimi netten yapan biriyim yıllardır, bu sitede zorlandığım kadar bir sitede zorlandığımı hatırlamıyorum. Biraz çaba gerektiriyor, hele ki bileti online alacaksanız nüfus kağıtlarınızı falan yakınınızda bulundurun.

Benim aklımdaki şöyle idi; İstanbul’dan binelim, en yakın istasyona kadar gidelim, orda inip biraz turlayalım ve dönelim istedim. İstanbul’da ilk durak Pendik, Pendik’ten sonra ilk durak 15 dakika sonra Gebze olduğundan onu es geçip 45 dakika sonraki durak İzmit’e gidiş dönüş bilet aldım.

YHT biletlerimizi şöyle aldım:

13:30 Pendik -> 14:45 İzmit

17:45 İzmit -> 18:30 Pendik

Arada rahat rahat 2,5 saatlik boşluk vardı. İzmitli yakın bir arkadaşımdan ‘Hemen istasyonun yanındaki Tren Müzesinde ve Seka Parkta vakit geçirmeli, İzmit simiti yemelisiniz’ tüyosunu aldık. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı. Çünkü trenden indiğimiz saniye bardaktan boşanırcasına yağmur başladı ve istasyonda mahsur kaldık 20dakika, bu biiir… İkincisi tren müzesi binası vardı ama içi boştu, kapatılmıştı, hüsran olduk. Seka Park denen yer çok yakındı fakat; istasyonun çevresi hala inşaat halindeydi ve yağmurla birlikte resmen gölcükler ve balçık çamur oldu etraf, geçip de yürüyemedik, bu da üç! Onun yerine planımızda olmayan yöne doğru yürüdük, ilk gördüğümüz cafeye oturduk, şansımıza da o anda güneş açtı. İtiraf ediyorum, diğer alternatifleri bilmeseydim, dönüp yürüdüğümüz bu yerden de gayet memnun olabilirdim. Yeşillikler arasında bambu sandalyeli cafeler. Etrafta bir çocuk parkı yoktu ama çocuğun oyalanabileceği çok şey vardı, hiç sıkılmadık, güneşin keyfini çıkardık, sonra istasyona geri döndük.

İzmit sahilinde mola. Yüksek Hızlı Tren istasyonu 5 dakika mesafede.

Bu planın ve tüm gezinin artılarına eksilerine gelirsek;

– 45 dakikalık yolculuk bizim için doğru seçimmiş. Daha kısası az, daha uzunu oğlum için sıkıcı olabilirdi.(4,5yaş)

-Tren çok rahat ve konforlu, içiniz rahat olsun. Tuvaletler her vagonda var ve temiz. İçerde ‘kantin ürünleri’ diyebileceğim poşetli gıdalar, çay, kahve, meyve suyu bulabiliyorsunuz. Ama kalk-al-gel zor, bence yanınızda getirin. Ben su, meyve suyu, meyve ve çubuk kraker aldım yanıma.

-Ben masalı koltuk seçimi için çok uğraştım, hatta gün değişikliği bile yaptım ama anladım ki şart değilmiş. Masada çocuğu oyalamak, boyama/okuma/yeme-içme kolay olur diye düşünmüştüm; ama 45 dakika göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor ve dışarıyı seyretmek ve anlatmak çok daha ilgi çekici!

-İnince ya daha az, ya daha uzun kalın. 2,5 saat çok arada bir süre, uzaklaşamıyorsunuz. Derince Harikalar Sahili var, 10km mesafe. Mesela hava güzelse oraya gidilebilir minibüsle. Örneğin benim seçtiğim saatlerde 15 dak sonrasında dönüş treni vardı. O da seçilebilirmiş istenirse.

-Yakınlardaki çay bahçeleri genellikle nargileli, ancak açık hava. Güzel havada gidecekseniz sorun olmaz ama kafelerden çok medet ummayın, menüler tost, hamburger, patates kızartması. Balık ekmek satan tekneler var yalnız ve güzel görünüyordu. Ve sahil boyunca yemyeşil bir park düşünün, yani yanınızda birşeyler de getirip takılabilirsiniz. Yakınlarda tek bir salıncak dahi görmediğimi tekrar edeyim.

-İzmit Arkeoloji Müzesi hemen ineceğiniz noktada yer alıyor. Çok başarılı bir müze, çocuğunuzla gezebilecek gibiyseniz, tavsiye ederim.

-Tren Müzesi kapı-duvar ancak bahçesinde bir lokomotif ve vagon var.

-Pendik’e kafanızda planladığınızdan 15-20 dakika erken gidin. Arabayla gidecekseniz arabayı otoparka bırakacak ve yürüyeceksiniz. Ayrıca tren girişi -herkes eninde sonunda binecek olmasına rağmen- biraz keşmekeş ve izdaham oluyor, kuyruk uzun, üst araması var.

-Yetişkin bileti 12tl, 4yaş bileti 7tl. idi. Gidiş-dönüş ücreti İstanbul’da ailece yiyeceğimiz bir esnaf lokantası yemeği kadar tuttu.

-Genel olarak biz çok güzel bir gün geçirdik. Oğlum müthiş keyif aldı. Bizim için -yağmura rağmen- plan tıkır tıkır işledi, hatta yağmur sayesinde gökyüzü muhteşem renklere büründü ve nefis fotoğraflar çekebildik.

Giderseniz zaman haber verin, belki peşinize takılırız.

İzmit tren istasyonunun hemen yakınnda sergilenen eski buharlı lokomotif.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir